5 tipů, jak začít s efektivním a udržitelným hubnutím

15 listopadu, 2021

by Michal

5 tipů, jak začít s efektivním a udržitelným hubnutím

Hubnout a měnit svůj životní styl můžete začít naprosto kdykoliv. Záleží na tom, jak dlouho to vydržíte a jestli dokážete důležité zvyky přetvořit ve vaši denní rutinu. Zdá se to jako složitý proces, ale opak může být pravdou. Podívejte se na 5 jednoduchých tipů, jak zhubnout a váhu si udržet.

Zaměřte se na svůj jídelníček

Více než 80 % úspěchu při hubnutí závisí na správné stravě. Nedá se to obejít přílišným cvičením, protože vyvážený a optimální příjem důležitých živin je naprosto klíčový. Při správně nastaveném redukčním jídelníčku navíc nemusíte ani příliš cvičit a přesto budete hubnout. Tělo potřebuje během hubnutí hlavně dostatečný příjem bílkovin. Ten by měl být nastaven minimálně 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti. Zároveň by v jídelníčku neměly chybět ani sacharidy či zdravé tuky.

Začátek se zdravým stravováním by neměl být skokový, ale spíše pozvolný. Pomalu nahrazuje jednotlivá nevhodná jídla za zdravé a dietnější alternativy. Zkoušejte, co vám chutná a pozorujte, jak se po kterém jídle cítíte. Pro snadnější a rychlejší orientaci v optimální velikosti porcí volí řada lidí pro začátek krabičkovou dietu, kde již dostáváte připravená jídla o dané nutriční hodnotě.

Pravidelný pohyb každý den

Pro hubnutí je důležitý větší energetický výdej než příjem. To znamená, že je žádoucí mít co nejvíce pohybu, během kterého spalujete kalorie. Ale nenechte se zmást, protože zdaleka nejde jenom o to, jak cvičíte hodinu v posilovně. Nejvíce záleží na tom, jak jste aktivní každý den. Své hubnutí pozitivně ovlivníte například pravidelnou chůzí pěšky, výměnou výtahu za schody a podobně. Počítají se dokonce i domácí práce nebo zahradničení. Naopak své snahy zpomalíte vysedáváním na gauči u televize, neustálým ježděním autem, i když by stačilo pár minut chůze a tak dále.

Cvičení pro zpevnění těla

Na začátek je dobré říct, že stačí chodit 2x týdně do posilovny a když je trénink správně nastavený, výsledky rozhodně uvidíte. Jde o to, že kvalita je důležitější než kvalita. U každého cviku dbejte na správnou techniku a procítění dané svalové skupiny. Pro několik prvních tréninků je rozhodně na místě dohled zkušeného osobního trenéra. Větší zábavu a pořádnou dávku motivace zase přináší skupinové lekce. Pohyb libovolně střídejte, ať tělo překvapujete novými impulsy. A nezapomínejte na to nejdůležitější – cvičení by měla být zábava a ne mučení.

Zamilujte si chutě zdravých jídel

Redukční jídelníček slouží k tomu, aby se tělo zbavilo přebytečných tukových zásob, ale zároveň dostávalo všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Zároveň to rozhodně neznamená, že musíte jíst jen kuře na vodě s dušenou brokolicí. Zdravá jídla mají mnoho výborných chutí a dokážou překvapit. Naučte se pracovat s kořením, bylinkami a kombinovat jednotlivé potravy.

Zkoušejte více receptů a objevujte nové potraviny, které jste předtím nikdy nejedli. Se správným přístupem se hubnutí promění v sérii gurmánských zážitků, takže rozhodně nebude problém s udržením nového životního stylu a tím pádem i nižšího čísla na váze.

Nezapomínejte na odpočinek

Když jste motivovaní a chcete se co nejrychleji přiblížit svému cíli, můžete mít tendenci nakládat si toho zbytečně moc. Každý den chodíte trénovat, dodržujete stravu do puntíku, ale místo dobrého pocitu přichází otázky, jestli děláte opravdu dost. Je velkou chybou, že si řada lidí neuvědomí, že k udržitelnému a zdravému hubnutí patří i dostatek odpočinku. Jde o kvalitní a dostatečný spánek i občasná drobná úleva v podobě oblíbeného méně zdravého jídla. Pamatujte, že nesprintujete, ale běžíte maraton.

Related Posts

Zero waste – co to je a jak to funguje

Zero waste – co to je a jak to funguje

Zero waste v překladu žádné odpadky se dá v dnešní době dost dobře nazvat životním stylem, který podporuje opětovné využívání zdrojů bez vytváření zbytečného odpadu. Nejen, že je to velká pomoc po ekologické stránce, ale zároveň je to i finanční pomoc. Opětovným...

Recepty na zdravé smoothie drinky plné živin pro posílení imunity

Recepty na zdravé smoothie drinky plné živin pro posílení imunity

Náš imunitní systém je neustále aktivní a zjišťuje, které buňky patří vašemu tělu a které nikoli. To znamená, že imunitní systém potřebuje zdravou dávku vitamínů a minerálů, aby udržel svoji energii v chodu. Následující recepty na drinky obsahují nezbytné živiny pro...

Jak se začít otužovat

Jak se začít otužovat

Ponořit se do kádě s ledovou vodou nebo vysekat si díru v ledu a ponořit se do rybníka. Iceman, icewomen, to je to pravé otužování. Je to ale takto správně? Pojďme si k tomu říci pár vět a zároveň vám představím čtyři knihy, které vás naučí vše o otužování. Proč se...

0 Comments

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

News & Updates

Join Our Newsletter