Angličtina je světovým jazykem, kdy anglická slova a názvy vidíte na každém rohu. Domluvíte se s ní téměř v každé zemi a málokdy narazíte na člověka nemluvícího anglicky v cizině. Jak se efektivně naučit základy a dokázat se dorozumět právě tímto jazykem? To se dozvíte v dnešním článku, kde přináším pět tipů, jak se zlepšit v jazyce.
Článek je zaměřen na angličtinu, ale když si tyto tipy aplikuje a přizpůsobíte na jiný cizí jazyk, například němčinu, španělštinu, budou také velmi dobře fungovat a vy se bude stále zlepšovat.
1. Základům se nevyhnete
Upřímně nějaké ty základy se budete muset naučit.
Pro základy, pokud si nechcete platit doučování či docházet do anglické školy, můžete využít knihy a učebnice pro samouky. Knihy jsou často hezky zpracované, najdete i učebnice pro úplné začátečníky, takže se nemusíte bát, že byste učebnici nerozuměli.
Díky naučení se základům, jako jsou například základní slovesa a jejich časování, malá slovní zásoba ohledně číslovek, pojmů a jiných slov, ale také správné skládání vět, vám pomůže při dalším zdokonalování.
Velký progres v učení angličiny nebo jiného cizího jazyku získáte pomocí moderních on-line kurzů, díky nim také získáte možnost učit kdykoliv a kdekoliv, přes ně , jak vám to vyhovuje.
Samozřejmě se můžete naučit anglicky mluvit, aniž byste tyto základy předtím uměli, ale zjednoduší se vám více cesta, tak proč toho nevyužít a nevěnovat hodinku, dvě učení.
2. Poslouchejte a sledujte videa
Pokud už umíte nějaké základy, přidejte sledování videí a poslouchání nahrávek právě v tomto jazyce. Doporučuji začít jednoduchými videi, kde můžete čerpat z Youtube. Na Youtube najdete spoustu videí a materiálů ke zlepšení jazyka. Videa tam jsou od úplných začátečníků až pro profesionály, kterým nedělá problém rozumět i těžkým a složitým textům.
Sledování videí je o něco jednodušší než poslech audionahrávek. Hlavně proto, že u videa vidíte, o čem je řeč a spousta věcí vám prostě dojde. U podcastu či audionahrávek se musíte více soustředit, ale po nějaké době vám to zajisté také nebude dělat problém. Můžete poté poslouchat audioknihy či nahrávky při cestách autem či při procházkách.
3. Filmy, seriály
Kromě videí a audionahrávek, si můžete zlepšit angličtinu také u filmů či seriálů. Což je opět o něco náročnější, protože například u filmu se bude jednat o nějakých devadesát minut vaší pozornosti.
Začněte určitě se sledováním filmů nebo seriálů, které znáte a vy se tak nemusíte zaobírat tím, o co vůbec jde. Také si pro začátek můžete pomoci anglickými titulky.
Díky sledování si zlepšíte nejen poslech, ale také slovní zásobu, která pro vás bude hrát podstatnou roli.
4. Přemýšlejte anglicky
Zkuste si čas od času vše, o čem přemýšlíte, říct v duchu anglicky. Denně máte milion myšlenek, co komu chcete říct, co musíte zařídit nebo jak se cítíte. Proto zkuste si vše říkat pro sebe v anglickém jazyce. Samozřejmě to nemusí být vůbec gramaticky správně, ale zjistíte, kolik slovíček neznáte a ty si poté můžete vyhledat.
Udělejte si z takovéhoto přemýšlení rutinu a můžete si každé ráno v duchu říct, co ten den budete dělat, co musíte vyřídit a veškeré plány převést do angličtiny.
5. Překládejte si situace
Kromě přemýšlení, zkuste také překládat každodenní situace. Dejme tomu, že jdete ráno do kavárny, kde si objednáte jednu velkou kávu bez cukru s mlékem a chcete se zeptat, zda kavárna má wifi zdarma k využití pro zákazníky. Samozřejmě nemusíte obsluhu zaskočit svou „nedokonalou“ angličtinou a zaskočit je, že ze dne na den jste se stali cizinci. Vše, co potřebujete si stačí říct poté v duchu anglicky.
Možná ještě lepším způsobem, jak si vylepšit slovní zásobu a angličtinu celkově, je místo říkání si a překládání běžných situací o anglického jazyka v duchu, vše si napsat. Využijte svůj mobilní telefon nebo si pořiďte zápisník, kam si čas od času zapíšete nějakou situaci, která se vám stala a přeložíte si jí.
Díky tomu získáte slovní zásobu, která se vám bude hodit, až někam odcestujete a budete muset vše vyřídit.
úvodní foto: nastya_gepp, pixabay
0 komentáøù