1. Naučte se nejdůležitější slovíčka
Věděli jste, že zhruba 65 % psaných materiálů v anglickém jazyce obsahuje jen 300 slov? Zaměřte se na to nejdůležitější. Neučte se zbytečnosti, naopak si najděte relevantní slovíčka. Zodpovězte si nejdůležitější otázku a tou je, co vás k výuce motivuje. Chcete si číst novinky, toužíte poznat ryzí kulturu země nebo chcete usmlouvat tu nejlepší cenu při cestování?
Zpočátku si sedněte nad 100 nejpoužívanějších slov v dané oblasti v psaném i mluveném cizím jazyce. Najděte si způsob učení, který vám nejvíce sedí. Ať už se jedná o nahrávky, kartičky nebo psaní slov do bloku. A až se všech 100 klíčových slov naučíte, vrhněte se na časování 100 sloves.
2. Neusněte na vavřínech a rozšiřujte svou slovní zásobu
Když už umíte základy, neusněte na vavřínech a ve výuce pokračujte. Zvyk je železná košile. Věnujte se učení cizího jazyka 5 až 15 minut denně a udělejte z toho rutinu podobnou čištění zubů.
10 minut denně si najde v různé formě každý. Vyhovovala vám výuka základů? Pište si do bloku nové fráze a slovíčka! Zajímají vás novinky? Přečtěte si v tramvaji cestou do školy nebo práce článek! Rádi čtete? Půjčte si tzv. bilingual book, tedy dvojjazyčnou knihu! Čtení vás nebaví? Poslechněte si podcast s výukou cizího jazyka, a nebo si poslechněte mluvené slovo vašeho oblíbeného autora. Budete se divit, kam vás taková chvilka času posune.
3. Nedělejte si hlavu z chyb
Buďte sebevědomí. Nedělejte si zbytečně těžkou hlavu s chybami. Chybovat je lidské a jinak si omyly nevštěpíte do hlavy. Dle loňského výzkumu globální vzdělávací společnosti EF Education First jsme se sice my Češi zhoršili v ovládání angličtiny a posunuli jsme se z 20. na 23. místo ze sta zemí, ale je důležité vzít v potaz jednoduchý fakt.
Je dobré si uvědomit, že množství Američanů umí pouze jeden jazyk a obdivují každého, kdo se pokouší naučit cizí řeč. Většina cizinců jsou trpěliví a snahu ocení. Takže dělejte chyby, říkejte nesmysly a sdělte i to nepodstatné.
4. Vyhledávejte “cizí” situace
Vyhledávejte situace, které vás nejspíše potkají i v zahraničí. Běžte do české kavárny a objednejte si kávu v cizím jazyce. Zeptejte se turistů, kteří stojí na ulici s mapou v ruce, jestli nepotřebují pomoci a nasměrujte je.
Nejste připraveni na dialog? Najděte si zprávu dne a bez nakouknutí do slovníku si ji zkuste přečíst. Pusťte si film či seriál v originále s původními titulky. Nejlepší variantou je, když ho znáte nazpaměť v češtině a následně si ho pustíte v originále. Poslouchejte hudbu a podcasty v cizím jazyce.
5. Jestliže něčemu nerozumíte, přiznejte to
Ocitli jste se v situaci, kdy něčemu nerozumíte nebo něco nechápete? Není ostuda si nechat cokoliv vysvětlit. Ze všeho nejdříve se naučte v cizím jazyce říct několik vět, respektive se na několik věcí zeptat.
Na něco ukažte nebo něco popište a zeptejte se, jak se to řekne. Pokud protějšku nerozumíte, jednoduše se zeptejte, co to znamená. Další možností je prosba o alternativní způsob vysvětlení (pantomimou či odlišným popisem).
6. Choďte na jazykové kurzy, vyplatí se to
Někteří dokáží efektivně pracovat při samostudiu, jiní potřebují pomoc. Absolvování jazykových kurzů se vyplatí. Existují sice i bezplatné kurzy, ale velmi často bývají kvalitní především ty placené. Dejte si záležet na výběru správného jazykového kurzu, čtěte recenze a nešetřete na výuce.
Pokud se vám nelíbí tento způsob výuky, najděte si diskusní skupinu. Ty jsou méně formální a strukturované, panuje v nich navíc příjemná a uvolněná atmosféra.
7. Vycestujte
Reálná situace vás vždy naučí mnohem víc, než teorie. Je skvělé umět si objednat kávu, ale když vás barista v zahraničí zaskočí nějakou otázkou, budete se muset ohánět. Pokud mu nerozumíte, udělejte, co jsme vám poradili výše. Poproste ho, ať to řekne jinak. A pokud chápete otázku, ale nevíte, jak odpovědět, zkuste to vysvětlit. Nehleďte na chyby a používejte ruce i nohy. Podobné situace, do kterých se dostanete pouze v zahraničí, vás naučí nejvíce.
8. Mluvte, mluvte, mluvte
Najděte si kamaráda nebo parťáka, se kterým budete jazyk procvičovat. Nebo klidně mluvte sami se sebou. Přijde vám to zvláštní? Ani náhodou! Zopakujete si slovíčka i fráze a pokud si na nějaké nevzpomenete, hned si ho vyhledejte. Dívejte se a poslouchejte, jak lidé mluví, například v rádiu nebo ve videích. Klidně po nich vše zopakujte.
9. Pište, pište, pište
Veďte si deník v cizím jazyce. Nepište do něj nic osobního, tedy jen pokud nechcete. Psaní je sice velmi obtížné, ale mnohé vás to naučí. Pište o dennodenních záležitostech jako je počasí, oběd nebo káva s kamarádem. Stačí napsat pár řádků. Slovíčka, která si nemůžete vybavit, si vyhledejte.
A pokud máte možnost, dejte deník rodilému mluvčímu, který vám opraví veškeré chyby. Vy je poté nebudete opakovat a mnohému se přiučíte.
10. Poslouchejte, poslouchejte, poslouchejte
Mluvení a psaní je velmi důležité. Snad nejvíce se ale naučíte poslechem videí, podcastů či konverzací mezi dvěma cizinci. Snažte se všemu porozumět a nechte “se nakazit” správným přízvukem. Podcasty a videa si navíc můžete pouštět dokola. Zapisujte si slovíčka a fráze, kterým nerozumíte.
Skvělým nástrojem jsou také diktáty. Zlepšíte si nejen poslech, ale i psaní. Někoho požádejte, ať vám přečte několik odstavců z knihy nebo veřejně přístupného článku. Následně proveďte kontrolu porovnáním s původním textem.
0 komentáøù